Obojživelníci
Žába stromová
Polypedates leucomystax
DRUH: Polypedates leucomystaxPopis:
Jsou to celkově šedohnědé až červenohnědé žáby dosahující velikosti 4-7 cm. Vrch těla bývá černě, někdy tmavozeleně zrnitý a také zdobený čtyřmi až šesti pruhy tmavé barvy. Břicho má béžové, vpředu a na hrdélku je patrné tmavé mramorování.
Areál:
Obývá rozsáhlé území víceméně celé jihovýchodní Asie. Uvádí se výskyt na východě Indie, v Barmě, Thajsku i jižní Číně a dále na jihovýchod přes velké ostrovy Indonésie až po Filipíny.
Biotop:
Tato žába není ve výběru vhodného biotopu nikterak náročná. Žije na keřích při okrajích lesů, ve shlucích středně vysoké vegetace, apod., ale nevyhýbá se ani blízkosti člověka. Objevuje se v parcích i zahradách nebo také přímo na stěnách budov. Je aktivní převážně v noci nebo za deštivých dnů.
Způsob života:
V období páření lákají samci samičky ke stojatým vodám, kde společnými silami připraví na břehu v těsné blízkosti hladiny velké pěnové hnízdo. Zde se z vajec líhnou žlutohnědí pulci, kteří padají do vody, v níž prodělávají další vývoj. Pulci se živí rostlinnou i živočišnou potravou, podle některých údajů se přiživují i na zbytcích uhynulých zvířat. Metamorfují při velikosti přibližně 4-4,5 cm v žabky jen 1,5 cm
dlouhé.
Potrava:
Požírá prakticky jakoukoliv kořist, kterou dokáže přemoci. Samozřejmě ponejvíce loví hmyz a další bezobratlé, velké samice však loví i malé druhy obojživelníků, plazů a jejich mláďata.
Chov:
Pro chov se hodí větší akvaterária s prostorem vyplněným rostlinami a s vodou 10 cm hlubokou na jedné polovině plochy dna. Vyhovují teploty 26-28 °C s nočním poklesem na 22-25 °C a každovečerním porosením. Období páření lze vyprovokovat sezónními změnami vlhkostních podmínek.
Potrava: Jsou to všežravci.Podávejte nitěnky, žížaly, hovězí a rybí maso, hmyz, umělá krmiva pro akvarijní ryby.
Pohlaví: Samička dorůstá velikosti 12 cm a má viditelné kloakální pysky jako malá trubička mezi zadníma nohama. Samečci jsou velicí jen 8 cm.