Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pavoukovci

21. 11. 2007
Grammostola rosea

Základní zbarvení je růžovohnědé na končetinách a karapaxu, zadeček je tmavší. Patří k větším pavoukům.
Velmi mírný druh, který lze bez problémů brát do ruky. Tento horský druh roste velmi pomalu a pohlavně dospívá za několik let. Patří mezi nejčastěji importované druhy sklípkanů.

Chov

Začneme asi úvahami jakého sklípkana si pořídit. Na jedné straně máme pavouky stromové, kteří většinu času budou pobývat na stěnách terária, případně skryti ve svém pavučinovém doupěti. Sice by se mohlo zdát, že si těchto pavouků chovatel ani moc neužije, ale spíš opak je pravdou (obzvlášť, když se takový druh rozhodne, že mimo terárium se mu bude líbít víc - opravdu není nad to, honit po obýváku rozdivočeného zástupce rodu Psalmopoeus, či Poecilotheria :). Navíc sem patří někteří opravdoví krasavci. Tím ovšem nechci říct, že by zemní druhy obecně byly ošklivější. To rozhodně není pravda. I mezi nimi lze nalézt druhy až překvapivě zbarvené.

Tato rozvaha je opravdu na místě, protože zcela logicky jí musíme podřídit volbu terária. V podstatě se nabízí tři varianty podle typu sklípkana:

  1. pro stromové druhy
  2. pro druhy zemní
  3. pro druhy podzemní
Vybavení terária

Je samozřejmostí snaha vytvořit pavoukovi prostředí co možná nejpodobnější jeho přirozenému biotopu (vím, že 99% našich chovanců ho nikdy nevidělo, ale člověk se taky nenaučí dýchat pod vodou :). Takže je dobře, když terárium doplníme kousky kůry, či nějakou rostlinou (seznam vhodných druhů je uveden níže). Veškeré věci umístěné do terária musíme volit tak, aby se o ně pavouk neporanil. Takže - žádné kaktusy, ani fosforově zelení plastikoví potápěči tam nepatří. Taky je třeba se vyvarovat toho, že by náš chovanec v záchvatu budovatelských tendencí podryl půlkilový kámen a nechal ze sebe vytvořit položku do herbáře. Téměř nutností je miska s čistou vodou. Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že ač pavoukům nebylo naděleno větší množství inteligence, zlomyslní jsou dost, takže přesně si vyčíhají moment, kdy jim vodu v misce vyměníte a během dalších pěti minut tam najdete nefalšované "pavoučí bobky".

Substrát

Používáme pouze čisté přírodní materiály, jako hlínu, rašelinu, kůru, kokosovou drť - Lignocel apod. Je třeba zvážit některé výrobky průmyslově zpracované, neboť mohou obsahovat jedovaté impregnační látky a pojiva.

Nedoporučuje se používat čistý písek nebo štěrk. Tyto materiály jsou totiž ve spojení se zbytky potravy a exkrementy ideální živnou půdou pro baktérie a roztoče.

Rostliny

Vybrané rostliny by měly být odolné, aby zvládly bez problémů případnou sklerózu chovatele, či jeho odjezd na dovolenou. Jak ji bylo řečeno dříve, tyto rostliny nesmějí být nijak ostré, nebo s trny, které by mohli našemu chovanci jakkoliv ublížit.

Sklípkani Obecně: Tito pavouci se vyskytují převážně v Brazílii. Obývají sušší, kamenité lokality, kde si budují nory poblíž vhodných objektů jako jsou kameny, nebo stromy. Jsou zajímaví díky výraznému zbarvení a značné velikosti (v rozpětí nohou se mohou dostat i na 20cm).
Mohou být nervózní a vykopávat si chloupky ze zadečku, ale jinak nejsou nijak zvlášť agresivní.Mají ohromný apetit a sežerou skoro všechno, co jim chovatel dá.

Vlhkost terária: 60 - 75%

Teplota: 21 - 26°C

Prostředí: Podzemí

Terárium: Terárium o rozměrech 30 x 20 x 20 cm. Jako podklad slouží 4 cm vysoká vrstva lignocelu. Do terária lze umístit vyschlý kořen a mělkou misku s vodou.

Potrava: Potkaní a myší holata