Plazi
Potrava: Agamy mají stále chuť k jídlu, ale dospělé postačí krmit jednou za dva dny. Nabídněte jim různé druhy hmyzu, malé hlodavce, vařené vajíčka, ovoce, zeleninu. Nezapomeňte na misku s vodou.
Věk: 8 - 15 let i víc
Velikost: do 40 cm
Chameleón Má schopnost barvoměny a chápavý ocas. Jazyk má velmi dlouhý, vymrštitelný, na konci rozšířený a lepkavý, uchopuje jím kořist. Aktivní je ve dne a rád se sluní. Patří mezi choulostivá zvířata.Terárium: minimum 60x50x100cm, optimální 1x1x2m, s větvemi a rostlinami, rosíme 1-2x denně, žárovka, zářivka produkující UV světlo (repti-glo)
Potrava: smýkaný hmyz, cvrčci, mouchy, moli, larvy potemníků, myšata
Rozmnožování: některé druhy kladou 25-50 kožovitých vajec, které zahrabávají, jiné druhy jsou živorodé, v zajetí chameleóny rozmnožují zkušení chovatelé
Délka života: v zajetí do 5 let Gekon obrovský
Řád: ještěři Obecně: Kolem 35 cm, některá literatura uvádí až 40 cm délky. Samičky jsou znatelně menší. Ve dne spí v puklinách a škvírách a v noci se ozývá hlasem podobným štěkotu psa. Terárium: Polosuché až mírně vlhké, minimální velikost pro jedince je 50 x 40 x 50 cm, pro chovnou skupinu 1,2-3 ve větším asi 80 x 60 x 100 cm. Jako substrát lze použít písek, směs písku a zeminy, lignocel, rašelinu apod.. Vhodná je uzpůsobená zadní stěna pro šplhání, nutná je pokroucená větev nebo silný kořen, miska s vodou k napájení je samozřejmostí. Terárium je možno osadit robusnějšími rostlinami. Teploty 27 - 33 °C.
Potrava: živí se nejenom hmyzem, ale pozře i obratlovce přiměřené velikosti (holátko myši).
Rozmnožování: Pohlavně dospívají ve věku 18 - 24 měsíců. Samička snáší po dvou vejcích, která lepí na větve i stěny ubikace. Mladí se z nich líhnou za 110-130 dní (podle teploty).
Věk: Dožívají se asi 10 let.
Gekončík noční Řád: ještěři Obecné: Gekončík noční dorůstá asi 25 cm. Aktivní je večer. Terárium: terárium: Pro chovnou skupinu 1 samec, 2 samice zřizujeme suchém stepní terárium o rozměrech min. 40x30x30 cm opt. Pro větší skupinu pak terárium větší. Dno terária tvoří směs písku, kokosového substrátu, kamenité drti. Je třeba zvířatům vytvořit množství úkrytu (kameny, kořeny, květináče, kokosová ořechy atd.). Na dno terária umístíme mělkou misku s vodou i když gekončíci raději přijímají vodu olizování kapek po denním rosení. Potrava: velký hmyz, pavoukovci, brouci, cvrčci, sarančata, kobylky, mouční červi, motýli, novorozená mláďata obratlovců ( krysy, myši ), v přírodě požírají vlastní mláďata i mláďata jiných gekonů. Někteří gekončíci přijímají nadrobno nakrájené ovoce a smetanové krémy. Potravu je potřeba obohacovat o vitamíny a minerály (samice před snůškou a mlaďata), především vápník. Gekončíci noční také požírají svoji svlečenu kůži a drobná zrnka písku, které používají jako gastrolity. V dospělosti sežere gekon 5-10 ks hmyzu třikrát týdně.Rozmnožování: Při páření se samec zakousne samici do kůže na krku. Samice klade do vlhkého substrátu 5x až 10x ročně v závislosti na množství a kvalitě potravy a na velikosti samice. Klade dvě vajíčka s tenkým kožovitým obalem o velikosti cca 28x15 mm.
Hroznýš Královský Obecně: Obývá lesnaté a křovinaté oblasti střední a jižní Ameriky. Dorůstá velikosti kolem 4 metrů. Chová-li se od mládí v zajetí, je velmi mírný a i v dospělosti se s ním dá dobře manipulovat. Terárium: Chováme v prostorném teráriu s možností šplhu o minimálních rozměrech 200 x 100 x 100 cm. Jako substrát použijeme směs štěrk + zem. písek + rašelina, hobliny, dřevěné štěpky atd. Mláďatům vyhovuje Lignocel, hobliny a pod.. Nesmí chybět prostorný bazének s vodou dostatečně veliký aby se sem vlezl celý had, doplníme větví pro šplh.Potrava: Krmíme velkými hlodavci a drůbeží.
Rozmnožování: Pohlavně dospívají ve věku 3 - 4 let, v závislosti na velikosti. U samců je to asi 140 cm u samic asi 180 - 200 cm.Páření obvykle nebývá nutné zvlášť stimulovat. Březost u samice trvá 100 - 150, samice poté rodí 10 - 50 živých relativně velkých mláďat - až
50 cm. Mladí se svlékají za 10 - 20 dnů a poté začínají přijímat potravu.
Korálovka sedlatá Obecně: Je to štíhlá užovka, má malou, od těla sotva odlišenou hlavu a nápadné zbarvení. Na tmavě zbarvené hlavě má bílé, černě lemované znamení ve tvaru V. Některé barevné formy korálovky sedlaté mají na těle červeno-černo-žluté (bílé) kroužky.Délka až 130 cm. Terárium: Nejvhodnější je nepříliš velké terárium se dnem ze směsi písku s rašelinou, Lignocel nebo jemné hobliny a několika velkými kameny. Teplota by měla být mezi 25-30°C.Potrava: Mladé myši
Rozmnožování: Odchov v zajetí se daří. Samice snášejí podlouhlá vejce v počtu
3-24.
Poznámka: Korálovky je nutné chovat jednotlivě, protože se u nich vyskytuje kanibalizmus.
Krajta královská Obecně:krajty jsou u teraristů oblíbené především pro svou klidnost, relativně malou velikost a krásné zbarvení. Mláďata se při vyrušení stáčejí do pevné koule, toto obranné chování v dospělosti zcela vymizí. Krajta královská dorůstá vzácně až 150cm, běžně kolem 130-140cm. Terárium: Krajtu chováme v teráriu 80x40x60cm(pro jedince) nebo 100x50x80cm(pro pár). V tetáriu udržovat mírně vlhký substrát. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 28-30°C, pod lampami až 40°C, samozřejmě s nezbytným chladnějším koutkem kde by se teplota měla pohybovat kolem 25°C. V teráriu by neměli chybět nějaké úkryty-duté kmínky, kusy kůry, akvarijní kořeny a květináče. Dále pak nesmí chybět nádrž na vodu, ačkoliv se tito hadi koupou jen zřídka, hodně pijí.Potrava:
Mláďata krmíme zprvu myšími holátky ve věku asi 1měsíce skákavkami a potkaními holátky, poté vzrostlými myšmi a dospělé krmíme mladými potkany. Mladé hady krmíme zprvu jednou týdně, poté jednou za 10dní, později jednou za 14 dní. Rozmnožování:
Pohlavně dozrávají kolem 3 let věku, stejně jako u ostatních hadů zde rozhoduje spíše velikost nežli věk. K rozmnožování je třeba období dešťů, tj. nižší teplota a vyšší vlhkost. K páření dochází v únoru až březnu. Během asi 1,5 měsíce po spáření samice naklade vejce. Vajec bývá 5-15.
Leguán zelený Dorůstají do délky až 2 metry. V přírodě často žijí ve skupinách, v zajetí jsou hlavně samci často nesnášenliví. Při ohrožení se brání šviháním ocasu, kousáním a hlasitě syčí. Ocas se může zlomit, pak velmi pomalu a nedokonale regeneruje. Zvířata chovaná od mládí v zajetí zkrotnou. Aktivní jsou ve dne.Terárium: minimum 1,5x1x1m, optimum 2,5x1x2m, se silnými větvemi a mělkým prostorným bazénem, denně rosíme nebo poléváme vodou, žárovka, teplota 26-28°C pod lampami 40°C, sluneční světlo nebo zářivka s UV světlem (repti-glo)
Potrava: jsou býložraví: listy bylin a zeleniny, ovoce i kompotované, strouhaná zelenina
Rozmnožování: pohlavně dospívají ve třech letech, množí je zkušení chovatelé, samice klade 30 až 70 vajec
Délka života: v zajetí 12 let Užovka červená Obecně: Zbarvení horní strany těla kolísá mezi rezavě hnědou až oranžovou nebo cihlově červenou. Na hřbetě jsou ve stejnoměrných vzdálenostech nahnědlé až cihlově červené skvrny, které jsou více či méně rámovány. Boky jsou skvrnité ve stejném odstínu. V rozrušení vibruje špičkou ocasu. Terárium: Terárium nepotřebuje velké, je však nutné ho uzpůsobit velikosti a potřebám hada. Jako substrát je vhodná směs písku a rašeliny nebo písku a zeminy. Terárium samozřejmě doplňuje větev ke šplhání, vhodný úkryt a miska s vodou. Denní teplota by se měla pohybovat v rozmezí 22 - 28 °C v noci může poklesnout až na 18 - 22 °C. Méně než 18 °C by mohlo být pro hady nebezpečné.
Potrava: Přijímá živé i mrtvé myši a hlodavce vhodné velikosti.
Rozmnožování: dospívá až po 2 letech, kdy je schopna rozmnožování. Pro nabuzení vhodného stimulu pro páření je vhodné 2 - 3 měsíční přezimování při teplotě 10 -15° C - chladný sklep (pozor na myši). Odchov zpravidla nečiní těžkosti. Mláďata se líhnou za 60 - 75 dnů při velikosti 20 - 24 cm. Po prvním svlékání přijímají myší holata.
Želva suchozemská Zimní spánek je důležitý jenom v případě rozmnožování.Terárium: minimální rozměry 120x100x50cm, s mělkou miskou na koupel, podestýlka seno, v létě je lze chovat na zahradě
Potrava: pampelišky, jetel, jitrocel, mrkvová nať, bodláčí, tráva, vojtěška, petržel, kapusta, zelí, seno, méně ovoce a zeleniny (jahody, jablka, hrušky, melouny, dýně, rajčata, okurky, cuketa, kiwi, paprika, banány, strouhaná mrkev, meruňky, ananas,…) přidáváme vápník a vitamin A a D
Rozmnožování: dospívají v 6-10 letech, páří se na jaře, vejce se inkubují 60-110 dnů v závislosti na teplotě
Délka života: 90 let Želva vodní Při správné péči dorůstají velikosti až 40 cm. Samci mají v dospělosti delší ocas a drápy na předních končetinách než samice. V přírodě jsou snášenlivé, žijí ve větších koloniích. V zajetí, zvláště v malém prostoru se můžou pokousat.
Terárium: minimum 100x40x50 cm, optimum 200x100x60cm, teplota vody 20-28°C (mláďata až 32°C), v létě můžou být umístěna i v zahradním bazénku, důležitá je možnost slunění
Potrava: vodní bezobratlí (nitěnky, gammarus, larvy komárů, žížaly, slimáci…),živé rybky,myši, obojživelníci, prodávaná lisovaná strava, sušené rybičky pro kočky, rostlinná potrava (listy vodních rostlin, pampeliška, jetel, salát, strouhaná mrkev, ovoce), nutné je potravu obohacovat o vápník a vitamíny A a D
Rozmnožování: pohlavně dospívají v 6 letech, páření probíhá v dubnu-květnu, samice klade 2-30 vajec v červnu - červenci, v přírodě je zahrabávají, v zajetí se umisťují do inkubátorů
Délka života: v zajetí více než 20 let